Prezydent USA dostanie 25 milionów dolarów odszkodowania od Mety

Krzysztof Jagielski
01.03.2025

Meta, właściciel m.in. Facebooka i Instagrama, zgodziła się zapłacić Donaldowi Trumpowi 25 milionów dolarów w ramach ugody. Pozwy złożone przez obecnego lidera USA dotyczyły zawieszenia jego kont na Facebooku i Instagramie w 2021 roku.

Meta korzy się przed nową administracją

Przypomnijmy, że Trump, jeszcze nie będąc (ponownie) prezydentem USA, pozwał Meta oraz jej założyciela, Marka Zuckerberga, w związku z nałożoną na niego cenzurę. Konta byłego, a teraz obecnego prezydenta zostały zawieszone 7 stycznia 2021 roku. Powodem były jego kontrowersyjne wypowiedziach na temat wyników wyborów prezydenckich, sugerujące sfałszowanie plebiscytu, co miało przyczynić się do szturmu na Kapitol. Meta uznała wówczas, że Trump naruszył zasady platformy dotyczące nawoływania do przemocy.

Po dwóch latach firma zdecydowała się przywrócić jego konta, a teraz zgodziła się na ugodę i wypłatę wysokiego odszkodowania.

Przypomnijmy, że po powrocie Trumpa do Białego Domu, Mark Zuckerberg oficjalnie zapowiedział zmiany w strategii firmy, które mają się przejawiać m.in. ograniczeniem cenzury wypowiedzi w socjal mediach marki, przede wszystkim na Facebooku. Koncern rezygnuje również z programów promujących różnorodność i tzw. inkluzywność, krytykowanych przez środowisko nowego prezydenta USA i samego Trumpa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie