TikTok jednak będzie zakazany w USA?

Maciej Piwowski
20.05.2024

Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę, która może zakończyć działalność platformy TikTok w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, ustawa została przyjęta przez Senat jako część większego pakietu bezpieczeństwa narodowego, uwzględniającego również pomoc wojskową dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 miliardów dolarów. O co zatem tutaj chodzi?

Obawy o bezpieczeństwo danych użytkowników TikToka

Zgodnie z nowymi przepisami, chińska firma ByteDance, właściciel TikToka, ma 12 miesięcy na sprzedaż swojej amerykańskiej części aplikacji. Jeśli tego nie zrobi, TikTok może zostać usunięty ze sklepów z aplikacjami mobilnymi w USA, co praktycznie zablokowałoby jego dostępność dla amerykańskich użytkowników.

Ta decyzja jest konsekwencją obaw o bezpieczeństwo narodowe, jakie budzi kwestia przechowywania danych użytkowników platformy na chińskich serwerach TikToka, z możliwością dostępu do nich przez chiński rząd.

Przedstawiciele platformy zapowiedzieli prawną walkę przeciwko nowym regulacjom i oficjalnie odmówili sprzedaży amerykańskiej części swojego biznesu.

TikTok ma w USA około 170 milionów użytkowników. Z platformy, głównie do celów marketingowych, korzysta też około 7 milionów amerykańskich firm.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie