Allegro chce zastrzec pomarańczowy kolor – kluczowy element identyfikacji wizualnej marki

Krzysztof Jagielski
01.10.2022

Grupa Allegro, właściciel największej w Polsce i jednej z największych w Europie platform zakupowych, wystąpiła o ochronę patentową koloru pomarańczowego, który wyróżnia markę na rynku i jest z nią jednoznacznie kojarzony. To rzadka sytuacja w naszym kraju, dlatego warto ją odnotować – również w kontekście tego, czego wciąż nie rozumie wielu przedsiębiorców, a więc konieczności budowania marki w oparciu o wiele elementów jej identyfikacji wizualnej.

Chodzi o konkretny odcień

Grupa Allegro złożyła wniosek do Urzędu Patentowego o zarejestrowanie używanego przez markę odcienia koloru pomarańczowego jako znaku towarowego. Dokładnie chodzi o odcień o kodzie RGB:255/90/0. Grupa wnioskuje o zastrzeżenie koloru dla klasy 35 w klasyfikacji Nicejskiej (Międzynarodowej Klasyfikacji Towarów i Usług).

Marka wykorzystuje ten kolor w swojej komunikacji od kilkunastu lat i jest on z nią na tyle mocno związany, że istnieją podstawy do zastrzeżenia tego elementu identyfikacji wizualnej Allegro. Wniosek ma zostać rozpatrzony w ciągu kilku do kilkunastu miesięcy (procedury rejestracji znaków towarowych są w naszym kraju niezwykle żmudne).

Allegro wcześniej zastrzegło już inne znaki towarowe, którymi posługuje się w komunikacji z konsumentami, a więc przede wszystkim logo marki, nazwy Allegro Pay, Allegro Smart!, Allegro Lokalnie oraz maszynę do odbioru przesyłek zamówionych na Allegro (alternatywa dla paczkomatów InPostu, maszyny mają zielony kolor i w takiej formie zostały zarejestrowane).

Na koniec podkreślmy, że prawo do ochrony patentowej swoich elementów wizerunkowych mają nie tylko największe marki, ale każda, która posiada unikalne cechy spełniające kryteria znaku towarowego. Warto zastrzec przynajmniej logo, nazwę oraz ewentualnie kolor marki, aby w ten sposób zagwarantować sobie prawną ochronę przed nieuczciwymi działaniami konkurencji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.