Google wciąż skutecznie walczy z reklamami naruszającymi zasady sieci

Krzysztof Jagielski
01.06.2022

Google właśnie podsumowało swoje działania podjęte na rynku reklamy internetowej w 2021 roku. Amerykański gigant od lat walczy z reklamami, które wprowadzają użytkowników w błąd, mają nieodpowiednią dla odbiorców treść lub promują zakazane przedmioty i usługi (np. broń palną). W całym ubiegłym roku Google zablokowało ponad 3,4 miliarda takich reklam.

Patoreklama wciąż dużym problemem w sieci reklamowej Google

Wydawcy nieodpowiednich reklam z roku na rok sięgają po coraz skuteczniejsze metody przemycania przekazu niezgodnego z regulaminem Google. Algorytm jednak także jest rozwijany pod kątem wyłapywania takich treści. W efekcie w 2021 roku Google nie tylko zablokowało miliardy reklam, ale też ograniczyło wyświetlanie ponad 5,7 miliarda komunikatów reklamowych, zawiesiło 5,6 miliona kont reklamodawców oraz zablokowało 1,7 miliarda stron wydawców.

Z danych Google wynika, że w 2021 roku wciąż największy problem stanowiły nierzetelne reklamy traktujące o pandemii COVID-19, głównie skupione na szerzeniu nieprawdziwych informacji na temat szczepionek, leków czy środków ochrony przeciwko wirusowi. Od początku pandemii Google zablokowało około 160 milionów takich reklam.

Google blokuje reklamy rosyjskiej propagandy

Amerykański koncern należy do grona firm, które najostrzej zareagowały na inwazję Rosji na Ukrainę, w efekcie czego jego usługi zostały praktycznie wyeliminowane na rosyjskim rynku. Nie przeszkadza to jednak tamtejszym reklamodawcom (w tym sponsorowanym przez Kreml) w szerzeniu dezinformacji w Internecie, wykorzystując do tego również sieć reklamową Google.

Google wstępnie poinformowało, że od początku wojny na Ukrainie zablokowało ponad 8 milionów reklam, które traktowały o tym wydarzeniu, czasami szerząc rosyjską propagandę, a czasami wykorzystując temat wojny do promocji konkretnych artykułów i usług. Dodatkowo amerykański koncern usunął reklamy ponad 60 rosyjskich portali medialnych finansowanych przez Kreml.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.