Kolejna gigantyczna kara dla Mety w Irlandii. Trwa czarna seria właściciela Facebooka

Maciej Piwowski
07.12.2022

Blisko miliard euro – to suma kar, jakie do tej pory nałożył Irlandzki Komisarz ds. Ochrony Danych na spółki należące do amerykańskiej Mety. Tym razem ogromną grzywnę dostał Facebook, który musi zapłacić aż 265 milionów euro za złamanie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych użytkowników.

Dlaczego ta decyzja jest tak ważna?

Powód jest prosty: Irlandia to europejska „ojczyzna” amerykańskich gigantów technologicznych. To w tym kraju swoje siedziby mają najwięksi gracze, czyli Meta, Apple, Google czy chiński TikTok. Dlatego każda decyzja irlandzkich organów regulacyjnych może mieć bezpośrednie przełożenie na to, co zrobią urzędnicy i sądy w innych krajach Unii Europejskiej.

Komisarz ds. Ochrony Danych nałożył na Facebooka karę za wydarzenia z kwietnia 2021 roku, kiedy to do sieci wyciekły dane ponad 530 milionów użytkowników tego serwisu. Grzywna i tak nie jest rekordowa, ponieważ wcześniej ten sam regulator ukarał m.in. WhatsAppa i Instagrama. Ta druga platforma we wrześniu dostała karę w wysokości aż 405 milionów euro.

Meta zapowiada odwołanie i póki co nie zamierza płacić – to zrozumiałe, również w świetle dużych problemów finansowych giganta rynku technologicznego. Trzeba natomiast zauważyć, że irlandzki regulator prowadzi jeszcze aż 13 kolejnych postępowań w sprawie Mety, a łącznie 40, które dotyczą spółek technologicznych zarejestrowanych w Irlandii.

Artykuł partnera serwisu

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.