Tryb incognito nie zapewnia prywatności, jakiej oczekują internauci. Google może mieć poważne problemy

Krzysztof Jagielski
29.11.2022

Ujawniona korespondencja pracowników Google dowodzi, że amerykański gigant od 2018 roku wie o niskiej przydatności trybu incognito w przeglądarce Chrome. To duży skandal, który może się skończyć dla Google nie tylko problemami wizerunkowymi, ale również finansowymi.

Czym jest tryb incognito?

Tryb incognito to funkcja w przeglądarce Chrome, która rzekomo ma zapewniać użytkownikowi anonimowość w sieci i dawać pewność, że nikt niepowołany nie zapozna się z przeglądanymi przez niego treściami w sieci.

Z ujawnionej korespondencji pomiędzy pracownikami Google wynika, że już w 2018 roku zdawali sobie oni sprawę z niskiej przydatności tego trybu. Nie chroni on bowiem przed ingerencją samego Google, co jest jawnym złamaniem zasad świadczenia usługi i obietnicy składanej przez amerykański koncern.

Pracownicy Google w mailach wręcz naśmiewają się z trybu incognito, udostępniając sobie memy i sugerując, że firma powinna natychmiast zmienić nazwę oraz logo trybu, aby nie wprowadzać użytkowników w błąd. Google jednak przez lata nie reagowało.

Po ujawnieniu skandalu do sądu okręgowego w Oakland w Kalifornii trafił pozew zbiorowy, w którym milion użytkowników domaga się odszkodowania w kwocie 1000 dolarów (dla każdego), co mogłoby oznaczać, że na giganta zostanie nałożona miliardowa kara. Póki co pozew jest analizowany pod kątem formalnym i wciąż nie wiadomo, czy ostatecznie trafi na wokandę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie