Znani influencerzy staną przed sądem za reklamowanie alkoholu

Remigiusz Szulc
11.05.2023

Julia Kuczyńska, znana jako Maffashion, oraz aktor Maciej Musiał zostali oskarżeni przez prokuraturę o naruszenie Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i o przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Influencerzy w swoich mediach społecznościowych promowali mocne alkohole. Grożą im wysokie grzywny.

Szczegóły sprawy

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota skierowała akt oskarżenia przeciwko obojgu influencerom za to, że zamieścili na swoich profilach na Instagramie posty promujące marki piwa i mocnych alkoholi.

W przypadku Maffashion chodzi o post z 23 czerwca 2022 roku, w którym influencerka modowa reklamuje jedną z włoskich marek piwa. Z kolei Musiał 31 sierpnia 2021 roku i 6 lipca 2022 roku opublikował post promujący włoskie piwo oraz jedną z marek szkockiej whisky.

Zdaniem prokuratury reklamy naruszają zapisy ww. Ustawy, ponieważ prezentują alkohol w sposób kojarzący się z sukcesem zawodowym lub życiowym, relaksem, wypoczynkiem i atrakcyjnością seksualną, co w Polsce jest zabronione.

Sprawa trafiła już do sądu, który w przypadku przyznania racji prokuraturze może nałożyć na influencerów grzywnę w wysokości od 10 do nawet 500 tys. zł.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie