Jak zorganizować Wigilię firmową w dobie pandemii?

Maciej Piwowski
04.02.2021

To naturalne, że wiele firm w tym roku zrezygnowało z organizacji Wigilii dla pracowników. Powodem są nie tylko problemy finansowe, ale także – a może przede wszystkim – niepewność dotycząca wprowadzania pandemicznych obostrzeń. Niektórzy pracodawcy nie chcą też narażać pracowników na potencjalne niebezpieczeństwo. Jeśli Ty podchodzisz do sprawy inaczej i rozważasz zorganizowanie firmowej Wigilii, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego, o jakie sprawy trzeba zadbać w pierwszej kolejności.

Dezynfekcja i maseczki

Jasne, że ani jedno, ani drugie nie przystaje do podniosłego charakteru Wigilii, ale wszyscy musimy zaakceptować pewne ograniczenia i stosować się do zaleceń. Zapowiedz pracownikom, że chcąc wziąć udział w Wigilii firmowej muszą zabrać ze sobą maseczki i oczywiście założyć je przed wejściem na teren spotkania. Rozmieść także płyny do dezynfekcji w ogólnodostępnych miejscach i poproś pracowników, aby często z nich korzystali. Życzenia złóżcie sobie na odległość. Stoły powinny być rozstawione w taki sposób, aby siedzące przy nich osoby mogły zachować przynajmniej 1,5-metrowy dystans.

Jeśli Wigilia dla pracowników, to tylko w siedzibie firmy

Odradzamy rezerwowanie miejsca w restauracji czy w hotelu, choć bardzo byśmy chcieli, aby nasi koledzy z branży gastronomiczno-hotelarskiej mogli się trochę odkuć w okresie przedświątecznym. Nie jest to jednak dobry pomysł z uwagi na wysokie prawdopodobieństwo wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Bezpieczniej i bez niepotrzebnego stresu będzie zorganizować firmową Wigilię w biurze czy np. na terenie magazynu (to może być całkiem ciekawe doświadczenie).

Catering do stolika

To bardzo ważna kwestia! W tym roku koniecznie zrezygnuj z popularnego szwedzkiego stołu na rzecz serwowania posiłków prosto do stolika. Firma cateringowa musi przygotować zestawy jedzenia indywidualnie dla każdego pracownika. To również zminimalizuje ryzyko zakażenia, co w tych czasach jest priorytetem. Radzimy także zrezygnować z długiego przesiadywania przy kawie i cieście, a tym bardziej czymś mocniejszym. Nie ten czas, nie te okoliczności, nie ta atmosfera.

Bądź na bieżąco z zaleceniami i obostrzeniami

Nikt nie może dać gwarancji, że rząd w ostatniej chwili nie wprowadzi jakichś nowych obostrzeń i np. zabroni przebywania w jednym pomieszczeniu osobom niespokrewnionym. Musisz więc śledzić informacje w mediach i reagować na nie na bieżąco.

A może firmowa Wigilia online?

To oryginalny, ale całkiem sensowny pomysł na te szalone czasy. Firmowa Wigilia online oczywiście nawet w połowie nie zagwarantuje tak lubianej atmosfery, ale może być sposobem na pokazanie pracownikom, że o nich pamiętasz. Taka wirtualna Wigilia będzie także świetną okazją do zapewnienia pracowników, że firma jest stabilna pomimo kryzysu, a Ty zrobisz wszystko, aby utrzymać obecny stan zatrudnienia. To ważniejsze niż wystawne przyjęcie w luksusowym hotelu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie