Twitter zapłaci gigantyczne odszkodowanie za bezprawne wykorzystywanie danych użytkowników do targetowania reklam

Krzysztof Jagielski
15.06.2022

Twitter, jeden z gigantów rynku mediów społecznościowych i najpopularniejsza platforma do wymiany profesjonalnych opinii, ma w ostatnich miesiącach spore kłopoty. Chodzi nie tylko o dołujące notowania spółki giełdowej czy zamieszanie z jej przejęciem przez Elona Muska, ale także o problemy prawne. Dotyczą one nieuczciwych działań platformy mających na celu podstępne wyłudzenie danych użytkowników, a następnie wykorzystywanie ich do targetowania reklam.

Co zrobił Twitter?

Platforma w latach 2013-2019 informowała użytkowników, że w celu zwiększenia bezpieczeństwa konta (poprzez uwierzytelnianie dwuskładnikowe) powinni podzielić się z nią swoimi numerami telefonów i/lub pomocniczymi adresami e-mail. W rzeczywistości informacje te były przekazywane partnerom platformy, co dało im przewagę w zakresie tworzenia precyzyjnych komunikatów reklamowych i kierowania ich właśnie na skrzynki mailowe czy numery telefonów użytkowników.

Ten proceder dotknął około 140 milionów użytkowników Twittera. Sprawa wyszła na jaw już w 2019 roku, natomiast teraz ma już swój finał.

Twitter zapłaci ogromne odszkodowanie

Spółka będąca właścicielem portalu zawarła kosztowną ugodę z Departamentem Sprawiedliwości oraz Federalną Komisją Handlu. Twitter musi zapłacić aż 150 milionów dolarów odszkodowania oraz zgodzić się na szczegółowy audyt programu ochrony danych, który może się zakończyć wykryciem kolejnych nieprawidłowości.

Dodatkowo serwis został zobowiązany do poinformowania o ugodzie wszystkich użytkowników, którzy założyli swoje konta przed wrześniem 2019 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.