Rola project managera w procesie tworzenia strony internetowej

Mateusz Nowak
27.02.2024

Istnieje wiele różnic między projektowaniem strony internetowej przez agencję interaktywną a przez freelancera. Jedną z najważniejszych jest to, że agencja zawsze oddaje do dyspozycji zleceniodawcy project managera. Pełni on niezwykle istotną rolę w całym procesie tworzenia strony www, co wyjaśniamy w naszym artykule.

Kim jest project manager?

Project manager to pracownik agencji interaktywnej, który pełni funkcję łącznika między zespołem projektowym a klientem. To on utrzymuje stały kontakt z klientem, przekazuje jego wytyczne specjalistom, często przekładając prośby zleceniodawcy na język techniczny, zrozumiały np. dla programisty.

Można zatem napisać, że project manager jest opiekunek klienta, który posiada niezbędne kwalifikacje zarówno do komunikowania się z osobami spoza branży marketingowej i IT, jak i z ekspertami w ww. dziedzinach.

Za co odpowiada project manager?

Podstawowym zadaniem project managera jest dbanie o to, aby zespół projektowy zrealizował stronę tak, jak życzy sobie tego klient. Dlatego specjalista najpierw zbiera wytyczne od klienta, podpowiada mu pewne rozwiązania, analizuje brief, a następnie opracowuje plan pracy zespołu, angażując do danego projektu odpowiednich wykonawców.

Project manager przez cały czas pozostaje do dyspozycji klienta, który może np. zgłosić mu chęć wprowadzenia poprawek, uzupełnienia projektu o dodatkowe elementy, dopytać o nie do końca zrozumiałe dla siebie kwestie etc.

Dlaczego udział project managera w procesie projektowania strony jest tak istotny?

Brak project managera to gotowy scenariusz na małą katastrofę, zwłaszcza jeśli za realizację projektu odpowiadają osoby mające niskie kompetencje komunikacyjne. W takiej sytuacji istnieje wysokie ryzyko, że klient nie dogada się z wykonawcą strony, zostanie źle zrozumiany lub sam nie zrozumie, o co właściwie pyta go specjalista.

Skutkiem tego może być niezadowolenie z efektów pracy zespołu projektowego, konflikt na linii klient-wykonawca, a także znaczące wydłużenie czasu realizacji strony internetowej.

Dlatego radzimy, aby przed zleceniem wykonania witryny dopytać, czy dana agencja dysponuje project managerem, który będzie towarzyszyć zleceniodawcy w całym procesie realizacji zadania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie