Czy Polska zakaże używania TikToka na urządzeniach służbowych pracowników administracji państwowej?

Remigiusz Szulc
30.03.2023

Coraz ciemniejsze chmury zbierają się nad aplikacją TikTok. Szef chińskiego giganta musi się gęsto tłumaczyć przed międzynarodowymi komisjami, a kolejne kraje banują aplikację – na razie na telefonach i tabletach służbowych, użytkowanych przez polityków i pracowników administracji publicznej. Tą samą drogą może już wkrótce pójść Polska.

Jest taka rekomendacja

Zablokowanie TikToka na urządzeniach członków i pracowników parlamentu, rządu, instytucji rządowych i administracji publicznej rekomenduje rada ds. cyfryzacji. Jest to ciało doradcze, niemające żadnych kompetencji wykonawczych, jednak jego opinia może zostać wzięta pod uwagę przez kolegium ds. cyberbezpieczeństwa – na jego czele stoi premier Mateusz Morawiecki.

O sprawie napisała Polityka Insight. Członkowie rady ds. cyfryzacji mają być zaniepokojeni tym samym, czym ich koledzy m.in. z USA i Kanady – potencjalnie wysokim ryzykiem nielegalnego zbierania przez aplikację danych wrażliwych, które następnie mogą być przekazywane chińskim służbom wywiadowczym.

Z tego powodu aplikacja została już zakazana na urządzeniach służbowych osób związanych z administracją rządową w USA, Kanadzie i niedawno na Łotwie. Podobne ograniczenie wprowadziła Komisja Europejska, której pracownicy od połowy marca nie mogą korzystać z TikToka na powierzonych im urządzeniach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie