Wielu młodych ludzi rozważa zostanie w przyszłości programistami. To ciekawy zawód, dający spore możliwości oraz niemal nieograniczoną ilość wyzwań dla osób ambitnych. Żeby jednak sprawdzić się w tej profesji ewidentnie nie wystarczy jednorazowe zdobycie wiedzy i korzystanie z niej przez lata. Dobry programista musi odznaczać się szeregiem niezmiernie ważnych cech. Jaki musi być programista, żeby bez trudu znaleźć dobrze płatną pracę w zawodzie? O tym opowiemy poniżej. Programista – co leży w zakresie jego obowiązków?
Programista, nazywany także deweloperem, specjalizuje się w tworzeniu programów i aplikacji. Wykorzystuje do tego specjalne języki programowania. Do tej kategorii pracowników zalicza się także analityków systemowych oraz projektantów oprogramowania.
W większości przypadków w tym zawodzie pojawiają się wąskie specjalizacje, dzięki czemu poszczególni pracownicy zajmują się na przykład jednym, wybranym językiem, np. JAVA, C++.
Aby tworzyć programy i aplikację, trzeba mieć oczywiście mocną bazę, w postaci wiedzy. Zdobywa się ją na studiach specjalistycznych lub podczas kursów tematycznych. Pierwsze z rozwiązań pozwala na kompleksowe poznanie tematu, zrozumienie zasad działania oraz tworzenia rozmaitych programów, w różnych językach, zanim finalnie wybierze się specjalizację.
Kursy z założenia koncentrują się od razu na wąskim fragmencie wiedzy, który może jednak wystarczyć do podjęcia pracy zawodowej lub podniesienia swoich kompetencji w związku ze staraniem się o awans w strukturach firmy.
Wiedza staje się zatem podstawą do osiągnięcia sukcesu w branży.
W tym miejscu trzeba dodać, że jednorazowe zdobycie wiedzy z książek lub podczas kursów niewiele da w dłuższej perspektywie. Branża IT zmienia się bowiem dynamicznie. Rozwiązania, które kilka miesięcy temu były odpowiednie, obecnie mogą już należeć do przestarzałych.
Od programistów wymaga się zatem nieustannej chęci do poszerzania swojej wiedzy i kompetencji zawodowych. Specjalista w tej branży musi być zawsze na czasie. W innym razie szybko wypadnie z obiegu i może mieć problem ze znalezieniem nowego miejsca pracy.
Programista musi mieć niezmiernie logiczny i analityczny umysł, co pozwala mu nie tylko tworzyć program, ale także analizować już napisany kod.
Do czego się to przydaje? Stanowi to kluczową umiejętność, gdy zachodzi konieczność znalezienia błędu w danym programie lub aplikacji. Równocześnie dobry programista potrafi analizować pisany przez siebie na bieżąco kod i sprawdzać, które z jego części można wykorzystywać ponownie, w innych przestrzeniach. Skraca to czas oraz znacząco ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków.
Choć programista najczęściej pracuje przed ekranem własnego komputera, to mimo wszystko musi mieć również mocno rozwinięte umiejętności komunikacyjne. W wielu przypadkach nad stworzeniem programu lub całego oprogramowania pracuje równocześnie spore grono specjalistów, z których każdy odpowiada za swoją część projektu. Aby całość zadziałała, programiści muszą być w nieustannym kontakcie, tworząc spójną i logiczną całość, która przyniesie klientowi oczekiwane korzyści.
Programista musi również komunikować się z odbiorcą swojego oprogramowania, zwłaszcza jeśli jest ono tworzone na zamówienie. Umiejętność rozmowy oraz zrozumienia potrzeb klienta pozwala na stworzenie lepiej dopasowanego produktu, który rozwiąże problemy odbiorcy i pomoże mu w rozwoju własnym lub biznesowym.
Praca pod presją czasu potrafi być mordercza. Dotyczy to także zawodu programisty. Z tego względu deweloperzy powinni umieć radzić sobie ze stresem, aby skupić się w pełni na zadaniu. Działania chaotyczne lub nerwowe generują większe prawdopodobieństwo popełnienia błędu, a na to programista nie może sobie pozwolić.
Trzeba także pamiętać o tym, że skoro programiści pracują przez często zdalnie, muszą wyróżniać się także zdolnością do perfekcyjnej organizacji swojego czasu. W innym razie łatwo o zaniedbanie terminów oraz niebezpieczne opóźnienia. O zarządzaniu czasem, ale i innych kwestiach, które przydadzą się każdemu przyszłemu informatykowi, również temu mającemu planu założenia własnej firmy, można przeczytać na stronie AdrianKolodziej.pl/blog.
Programiści są nieustannie poszukiwani, a pracodawcy są w stanie zapłacić wiele, aby zdobyć doświadczonego specjalistę z tej branży. Warto zatem rozważyć tę ścieżkę kariery – może właśnie w świecie kodów tkwi sposób na zawodowy sukces.
Artykuł partnera serwisu