Meta odwołuje się od gigantycznej kary Komisji Europejskiej

Marek Szydełko
04.03.2025

Meta Platforms, koncern będący właścicielem m.in. Facebooka i Instagrama, złożyła odwołanie od kary w wysokości blisko 800 milionów euro, nałożonej przez Komisję Europejską w listopadzie 2024 roku. Sprawa dotyczyła nieuczciwych praktyk związanych z platformą sprzedażową Marketplace.

Czy Meta uniknie horrendalnej kary?

Komisja Europejska uznała, że Meta nieuczciwie powiązała Marketplace z Facebookiem, zapewniając sobie przewagę nad konkurencyjnymi platformami. Mechanizm ten sprawiał, że wszyscy użytkownicy Facebooka mieli automatyczny dostęp do Marketplace, nawet jeśli nie wyrazili na to zgody. KE oskarżyła także koncern o narzucanie sprzedawcom i reklamodawcom niekorzystnych warunków handlowych oraz wykorzystywanie ich danych na własną korzyść.

Meta twierdzi, że decyzja Komisji jest nadmierną regulacją działalności firmy. Po odwołaniu amerykańskiego giganta, sprawą zajmie się Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Trump wstawi się za amerykańskim koncernem?

Firma Marka Zuckerberga od dawna krytykuje unijne regulacje, wskazując na hamowanie innowacji i rozwoju. Zuckerberg liczy na wsparcie administracji Donalda Trumpa w sporach prawnych z UE. Szef Mety od początku kadencji nowego prezydenta USA publicznie stara się ukorzyć przed Białym Domem, m.in. zapowiadając wycofanie cenzury z Facebooka i rezygnację z polityki promowania różnorodności.

Pomimo problemów prawnych Meta osiąga rekordowe wyniki finansowe. Tylko w czwartym kwartale 2024 roku przychody firmy wyniosły 48,38 mld dolarów, co oznacza wzrost o 21 proc. rok do roku. Kluczowe platformy Mety, czyli Facebook, Instagram, Messenger i WhatsApp, łącznie mają 3,35 mld aktywnych użytkowników dziennie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie