PIT-28 – kto i kiedy składa tę deklarację? Jak to zrobić szybko i bez błędów?

Remigiusz Szulc
30.11.2022

Nieuchronnie zbliża się czas składania deklaracji PIT. Jako pierwsi muszą to zrobić podatnicy, którzy zdecydowali się na rozliczenie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dla nich przeznaczony jest druk PIT-28. Wypełnienie i wysłanie tej deklaracji podatkowej nie jest wcale trudne, o ile skorzystasz z udogodnienia, jakim jest bezpłatny program do PIT-28. Po więcej wskazówek zapraszamy do naszego artykułu.

Kto składa deklarację PIT-28?

PIT-28 to druk, który musi wypełnić i złożyć każda osoba rozliczająca się podatkiem ryczałtowym od przychodów ewidencjonowanych, uzyskująca dochody z tytułu:

  • prowadzenia działalności gospodarczej lub
  • umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych tego typu umów, które nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Warto również wiedzieć, że deklarację PIT-28 wypełniają i składają osoby duchowne rozliczające się podatkiem zryczałtowanym.

Chcesz rozliczać się ryczałtem ewidencjonowanym? Musisz powiadomić o tym urząd

Prawo do rozliczania się z uzyskanych dochodów w oparciu o podatek zryczałtowany nie jest nadawane w sposób automatyczny. Jeśli jesteś w grupie podatników mogących skorzystać z tej formy rozliczeń, to musisz wcześniej poinformować o tym swój Urząd Skarbowy.

Należy przy tym pamiętać o obowiązujących terminach. I tak:

  • Oświadczenie o chęci skorzystania z ryczałtu można złożyć w dniu założenia działalności gospodarczej.
  • Można to również zrobić do 20 stycznia roku, w którym chcemy rozliczać się podatkiem zryczałtowanym.
  • W przypadku uzyskiwania dochodów z najmu, podnajmu itd. oświadczenie składamy do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpił dochód.

Do kiedy trzeba złożyć PIT-28?

Osoby rozliczające się z fiskusem podatkiem zryczałtowanym są pierwszymi w kolejce do złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Podczas gdy większość podatników ma na to czas do końca kwietnia (w 2023 roku do 2 maja), to ryczałtowcy muszą się zdecydowanie bardziej pospieszyć.

Granicznym terminem na złożenie deklaracji PIT-28 jest 28 lutego.

Co jeszcze warto wiedzieć o PIT-28?

Podatnicy składający deklarację PIT-28 muszą pamiętać o tym, że niestety nie przysługuje im prawo do wspólnego rozliczenia się z małżonkiem.

Podatkiem zryczałtowanym nie mogą się rozliczać również osoby samotnie wychowujące dziecko.

Kolejną ważną kwestią jest brak możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu, dlatego podatek zryczałtowany nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, których działalność generuje spore koszty.

Deklaracja PIT-28 pozwala natomiast na rozliczenie różnego rodzaju ulg podatkowych, w tym ulgi na Internet, ulgi rehabilitacyjnej, ulgi termomodernizacyjnej czy wpłat na IKZE.

Jak wypełnić deklarację PIT-28? Najlepiej online!

Jeśli wiesz już, że znajdujesz się w grupie podatników, którzy muszą złożyć deklarację PIT-28, to zrób to wygodnie online. Wystarczy skorzystać z darmowego programu, który przeprowadzi Cię przez cały proces krok po kroku, sprawdzając wprowadzone dane i tym samym eliminując ryzyko popełnienia błędów. Z poziomu programu wyślesz również deklarację bezpośrednio do Ministerstwa Finansów, oszczędzając sobie przykrego obowiązku złożenia osobistej wizyty w urzędzie.

Bezpłatny program do PIT-28, pozwalający na wypełnienie i wysłanie także innych deklaracji podatkowych, pobierzesz ze strony portalu podatnik.info. Na stronie znajdziesz również szczegółową instrukcję jak wypełnić PIT-28 krok po kroku.

Artykuł partnera serwisu

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie