Hosting współdzielony – czy to dobry wybór dla Twojej firmowej strony www?

Antoni Kwapisz
01.04.2025

Jednym z ważniejszych aspektów, na jakie należy zwrócić uwagę na etapie uruchamiania firmowej strony internetowej, jest wybór hostingu. Z reguły to agencja odpowiedzialna za realizację projektu proponuje klientowi kilka różnych opcji i wykupuje miejsce na serwerze, często dodając rok utrzymania strony w cenie usługi. Warto natomiast zainteresować się rodzajem hostingu, ponieważ może to mieć istotny wpływ na działanie witryny, szczególnie w okresach wzmożonej liczby wizyt (kampania reklamowa, promocja w sklepie internetowym etc.). Ponieważ najpopularniejszym wyborem jest hosting współdzielony, to przyjrzyjmy się mu nieco bliżej, omawiając jego zalety i wady.

Krótko o hostingu współdzielonym

Hosting współdzielony to rozwiązanie, w którym wiele stron internetowych korzysta z tych samych zasobów jednego serwera. Innymi słowy: na wspólnym serwerze umieszcza się np. kilkaset czy kilka tysięcy stron, dzięki czemu jednostkowy koszt świadczenia usługi jest niższy.

Zalety hostingu współdzielonego

Nieprzypadkowo to właśnie hosting współdzielony jest najpopularniejszym wyborem właścicieli stron internetowych, również firmowych. Lista zalet tego rozwiązania jest dość długa i umieścimy na niej:

  • Niski koszt - hosting współdzielony jest jedną z najtańszych opcji, co czyni go atrakcyjnym rozwiązaniem dla małych firm.
  • Łatwość obsługi - intuicyjny panel zarządzania umożliwia łatwe nadzorowanie zasobami strony na serwerze bez potrzeby posiadania zaawansowanej wiedzy technicznej.
  • Zarządzanie przez dostawcę - wszystkie kwestie związane z serwerem, takie jak aktualizacje, bezpieczeństwo i konfiguracja, są obsługiwane przez dostawcę hostingu.
  • Dobre parametry - hosting współdzielony zazwyczaj oferuje wystarczające zasoby dla mniej rozbudowanych stron internetowych, takich jak blogi, wizytówki firmowe czy nawet proste sklepy internetowe.

Wady hostingu współdzielonego

Hosting współdzielony stanowczo nie jest idealną opcją. To rozwiązanie ma szereg wad, które podważają sens korzystania z tej technologii np. na potrzeby rozbudowanych serwisów i popularnych sklepów online.

  • Ograniczone zasoby - strona dzieli zasoby serwera (procesor, RAM, przepustowość) z innymi użytkownikami. Jeśli jedna strona zużywa zbyt dużo zasobów, może to wpłynąć na wydajność Twojej witryny.
  • Potencjalne problemy z wydajnością - współdzielenie serwera z wieloma użytkownikami może prowadzić do spadków prędkości ładowania strony, zwłaszcza w okresach wzmożonego ruchu.
  • Niższy poziom bezpieczeństwa - jeśli jedna ze stron na serwerze zostanie zhakowana, istnieje ryzyko, że może to wpłynąć na inne witryny znajdujące się na tym samym serwerze.
  • Brak pełnej kontroli - użytkownicy mają ograniczone możliwości dostosowania konfiguracji serwera, co może stanowić zbyt duże ograniczenie dla bardziej zaawansowanych witryn.

Kiedy zatem warto wybrać hosting współdzielony?

Hosting współdzielony to dobre rozwiązanie dla mało wymagających użytkowników. Będzie wystarczający na potrzeby prostych stron internetowych, które nie przyciągają dużego ruchu. To propozycja dla przedsiębiorców dysponujących ograniczonymi środkami finansowymi, szukających solidnego, a przy tym budżetowego hostingu, co do którego nie mają wielkich wymagań – ma po prostu działać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie