Francja ograniczy dzieciom dostęp do mediów społecznościowych

Jerzy Biernacki
06.04.2023

Nowe, restrykcyjne prawo we Francji. Dzieci poniżej 13. roku życia nie będą mogły założyć konta w serwisach społecznościowych, a 13-15 latki będą musiały uzyskać zgodę rodziców. Przepisy przyjęło Zgromadzenie Narodowe i już budzą one wielkie kontrowersje, nie tylko we Francji.

Celem jest walka z mową nienawiści

Zgodnie z intencją Zgromadzenia Narodowego, ograniczenie dzieciom dostępu do mediów społecznościowych ma je chronić przed powszechnym dziś zjawiskiem mowy nienawiści, które szerzy się w Internecie i niejednokrotnie doprowadziło już do tragedii.

Po uchwaleniu nowego prawa, wydawcy największych platform social media, w tym Facebook, Instagram, WhatsApp czy TikTok, będą musieli wdrożyć mechanizm weryfikacji wieku użytkowników zakładających lub już posiadających konto w serwisie.

Jeśli platforma tego nie dopilnuje, to jej właścicielowi będzie grozić grzywna w wysokości do 1 proc. rocznych obrotów.

W Polsce, póki co, nie ma planów ograniczenia dostępu do mediów społecznościowych najmłodszym użytkownikom. Pełna odpowiedzialność za to spoczywa na rodzicach, którzy mają narzędzia do kontrolowania tego, co dziecko robi w Internecie – na przykład aplikacje do kontroli rodzicielskiej.

Jeśli jednak śladem Francji pójdą inne kraje, to może to być poważny problem dla platform społecznościowych i reklamodawców. Nie jest tajemnicą, że wiele kampanii w social media jest adresowanych właśnie do najmłodszych użytkowników.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.