Wyjazd firmowy dla pracowników z rodzinami: tak czy nie?

Andrzej Winnicki
20.07.2020

Firmy szukają różnych sposobów na to, aby zacieśnić relacje z pracownikami i zbudować w oparciu o nie zaufany, oddany, lojalny zespół. To bardzo dobry kierunek w czasach, gdy szczególnie młodsze pokolenie pracowników nie czuje specjalnego przywiązania do pracodawcy i deklaruje, że jest w stanie w każdej chwili zmienić miejsce zatrudnienia, jeśli ktoś zaoferuje im lepsze warunki. Jedną z naturalnych propozycji dla pracodawców chcących budować więź z kadrą jest zorganizowanie atrakcyjnego wyjazdu firmowego, w którym udział mogą wziąć również najbliżsi pracowników. Czy to rzeczywiście dobry pomysł? Jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

Dlaczego warto?

Jeśli patrzymy na tę sprawę wyłącznie pod kątem wzmacniania relacji na linii pracownik-pracodawca, to wyjazd firmowy, w którym mogą wziąć udział również rodziny zatrudnionych, jest świetnym rozwiązaniem. Wielu pracowników unika podobnych wyjazdów, zasłaniając się tysiącami wymówek, bo wolą spędzać wolny czas ze swoimi najbliższymi. Organizując tego typu event wytrącamy im z rąk wszelkie argumenty.

Wyjazd w atrakcyjne miejsce, na przykład do luksusowego hotelu czy popularnego kurortu, może stanowić również pozapłacowy element motywacyjny. Warto się nad tym pochylić w sytuacji, gdy firmy nie stać na podwyżki, natomiast ma pewną rezerwę na bonusy. Koszt organizacji wyjazdu będzie oczywiście spory, natomiast w dłuższym terminie o wiele niższy, niż podwyższanie wynagrodzeń.

Nie zapominajmy też o tym, że dla części pracowników i ich rodzin taki wyjazd może być jedyną w roku okazją do wspólnego wypoczynku poza miejscem zamieszkania. Wiedząc o tym pracodawca powinien przynajmniej rozważyć taki krok, bo w ten sposób na 100% podniesie motywację u tych pracowników i zyska coś, czego nie da się wypracować na żadnym szkoleniu: wdzięczność. To bezcenna wartość w czasach, gdy coraz trudniej jest pozyskać cennego, wykwalifikowanego pracownika.

Co może pójść nie tak?

Najbardziej oczywistym problemem związanym z organizacją wyjazdu firmowego dla pracowników wraz z rodzinami są koszty. Taka impreza będzie zdecydowanie droższa, chociażby z uwagi na konieczność zarezerwowania większej liczby miejsc noclegowych czy np. zapewnienia atrakcji dla dzieci.

Jednak pomijając kwestie finansowe nie możemy również zapominać o bardzo poważnym zagrożeniu, jakim jest brak efektu integracyjnego. Pracownicy mający przy sobie najbliższych mogą nie czuć potrzeby wzmacniania czy naprawiania relacji z kolegami z zespołu. W takich warunkach bardzo trudno jest o zrealizowanie podstawowego celu wyjazdów firmowych, czyli team building.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie