Projekty graficzne, na przykład logo marki, są zapisywane w różnych formatach. Zwykle podstawowy wariant usługi studia graficznego uwzględnia zapis w PDF, natomiast klient może sobie zażyczyć dostarczenia projektu także w szeregu innych formatów, które dobrze sprawdzają się w konkretnych zastosowaniach. Najpopularniejsze opcje krótko omawiamy w naszym poradniku.
AI
Jest to plik programu Adobe Illustrator. Mamy tutaj do czynienia z formatem wektorowym, który pozwala na skalowanie grafiki bez utraty jakości. Jest idealny do edycji i dalszej pracy w programie Adobe Illustrator.
EPS
Encapsulated PostScript to format wektorowy używany do przenoszenia grafiki między różnymi aplikacjami graficznymi. Często wykorzystywany w druku oraz przy tworzeniu grafiki wektorowej.
Portable Document Format to jeden z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych formatów zapisu plików, nie tylko graficznych. Zaletą PDF jest to, że zachowuje układ, czcionki, obrazy i inne elementy dokumentu bez względu na urządzenie, na którym jest wyświetlany, dlatego dobrze sprawdza się m.in. w druku.
RGB
Jest to model kolorów używany głównie na ekranach komputerowych i urządzeniach elektronicznych. Pliki zapisane w formacie RGB świetnie nadają się do użytku w Internecie oraz na ekranach cyfrowych.
CMYK
Model kolorów używany w druku, dlatego nietrudno się domyśleć, że pliki zapisane w CMYK są dedykowane drukowaniu projektów graficznych, zapewniając pełną zgodność kolorów z drukarką.
PNG
Specyfiką plików PNG jest bezstratna kompresja, co pozwala na zachowanie wysokiej jakości obrazu przy zmniejszonym rozmiarze pliku. Idealnie nadają się do użytku w Internecie, w tym w mediach społecznościowych.
JPG
JPG to pliki stratnie skompresowane w celu zmniejszenia ich rozmiaru. Ten format jest używany głównie do druku oraz do prezentowania projektu graficznego klientowi do akceptacji (z uwagi na bezproblemowe otwarcie pliku w dowolnym, nawet najprostszym programie graficznym).