Aktywne wyjazdy integracyjne: poznaj najważniejsze zalety tych eventów firmowych

Mariusz Siwko
06.06.2020

Wyjazd integracyjny stereotypowo kojarzy się z pobytem w hotelu, nudnym panelem szkoleniowym, po którym następuje tradycyjna impreza suto zakrapiana alkoholem. To jednak już od dawna nie jest żaden standard. W dobrze zarządzanych firmach wyjazdy integracyjne pełnią bardzo istotną funkcję wspierającą budowanie efektywnych zespołów. Furorę w branży eventowej robią w ostatnich latach aktywne wyjazdy integracyjne, czyli takie, które uczestnicy spędzają na uprawianiu sportu czy innej aktywności na świeżym powietrzu (quady, off-road, windsurfing, wspinaczka górska, narciarstwo etc.). Dlaczego warto zainwestować w taki wyjazd? Jakie są jego najważniejsze zalety? Sprawdź w naszym poradniku.

Brak czasu na nudę

Nuda jest standardem w trakcie typowych, bezcelowych wyjazdów integracyjnych. Pracownicy mają oczywiście na nią „lekarstwo”, czyli alkohol, ale powiedzmy sobie szczerze: czy o taką integrację chodzi managerom? Aktywne wyjazdy integracyjne nie pozostawiają miejsca na nudę. Uczestnicy eventu od rana do późnego popołudnia biorą udział w różnych formach aktywności, co uwalnia adrenalinę i endorfiny. Pytanie, co jest lepsze: pracownik wracający z wyjazdu integracyjnego naładowany energią, czy… skacowany?

Wysoka motywacja do udziału w wyjeździe

Podstawowym problemem związanym z wyjazdami integracyjnymi jest to, że… pracownicy nie chcą na nie jeździć. Wielu szuka najróżniejszych wymówek, by tylko wymigać się od polecenia przełożonych. Wynika to po prostu ze złych doświadczeń. Wyjazdy integracyjne są postrzegane, jako bezwartościowe, żenujące i na dłuższą metę psujące atmosferę w zespole.

Aby zerwać z tym stereotypem, firmy muszą szukać innych sposobów na zaktywizowanie swoich pracowników. I za taki śmiało możemy uznać aktywne eventy firmowe. Już sama informacja, że w ramach wyjazdu pracownicy będą mieć zapewnione np. szkolenie narciarskie, znacząco zwiększa atrakcyjność eventu. Może nawet dojść do sytuacji, że pracownicy będą prosić przełożonych, aby wybrali ich do zespołu wyjazdowego.

Prawdziwy efekt integracyjny

Nie jest prawdą, że pracownicy najlepiej integrują się przy alkoholu. Wspólne wyjścia do baru są możliwe także na co dzień, dlatego nie stanowi to żadnej ekstra motywacji. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku aktywnych wyjazdów integracyjnych. Pracownicy zyskują dostęp do rozrywek, na które być może nie mogą sobie sami pozwolić lub po prostu nie mają okazji, by je wypróbować. Sport i różne inne formy spędzania czasu w grupie na świeżym powietrzu bardzo sprzyjają integracji, zapewniając mnóstwo dobrej zabawy i umożliwiając pozbycie się złych, nagromadzonych przez ostatnie miesiące emocji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie