5 podstawowych narzędzi grafika komputerowego

Mariusz Siwko
09.09.2016

Grafik komputerowy to wdzięczny zawód. Można go wykonywać w praktycznie dowolnym miejscu, które sprzyja skupieniu i kreatywnemu myśleniu. Jest to jedna z tych profesji, które idealnie wpisują się w model pracy zdalnej. Każdy profesjonalny grafik musi jednak stworzyć sobie odpowiednie stanowisko pracy i wyposażyć się w podstawowe narzędzia. Jakie? Oto 5 najważniejszych.

  1. Oprogramowanie – bez niego nie da się wykonywać zawodu grafika komputerowego. Profesjonaliści korzystają z różnych programów graficznych. Najpopularniejszy jest oczywiście Photoshop od Adobe. Program drogi (szczególnie w wersji Extended), ale dający największe możliwości kreacji. Na komputerze grafika musi się też znaleźć program do edycji grafiki wektorowej – chociażby CorelDraw lub Adobe Ilustrator. Jeśli dodatkowo grafik tworzy w 3D, przyda mu się np. Blender, a gdy w grę wchodzi przygotowywanie grafik wektorowych na potrzeby projektów inżynieryjnych – AutoCAD.
     
  2. Komputer – oprogramowanie trzeba oczywiście gdzieś zainstalować, a optymalnym miejscem do tego jest dysk komputera (najlepiej szybki SSD). Komputer dla grafika musi charakteryzować się dużą wydajnością, niezbędną do wykonywania skomplikowanych obliczeń. Szybki procesor i duża ilość pamięci RAM to podstawa.
     
  3. Karta graficzna – element absolutnie konieczny do pracy graficznej na komputerze. Karta powinna mieć dużą wydajność – z tego powodu nie da się projektować w oparciu o podzespół wbudowany w procesor. Solidna karta graficzna dla profesjonalisty ma możliwości wystarczające do obsługi nawet najbardziej zaawansowanych gier wideo.
     
  4. Monitor – graficy mają szczególne wymagania odnośnie monitorów. Ekran musi gwarantować najwyższą jakość odwzorowania kolorów i wysoką rozdzielczość, przynajmniej Full HD. Większość grafików wybiera monitory z matrycą IPS. Coraz większą popularnością cieszą się też ekrany dotykowe, które znacznie ułatwiają pracę podczas tworzenia dużych projektów. Wielu profesjonalistów nie poprzestaje na jednym monitorze, łącząc ze sobą 2 a nawet 3 ekrany.
     
  5. Myszka i klawiatura – teoretycznie nic szczególnego, ale dla grafików przeznaczone są nieco inne peryferia. Szczególnie dotyczy to myszki – znacznie bardziej rozbudowanej niż ta biurowa. Myszka dla grafika zwykle jest wyposażona w wygodną kulkę do precyzyjnego przesuwania obrazu. Chwyt musi być pewny, a sama myszka powinna odznaczać się bardzo wysoką czułością.
     

Taki zestaw stanowi podstawę pracy grafika komputerowego. Coraz częściej profesjonaliści rozbudowują swoje stanowiska m.in. o tablety graficzne, które umożliwiają nie tylko projektowanie poza biurem, ale także prezentację efektów bezpośrednio u klienta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie