Wpis o firmie w Wikipedii. Dlaczego warto się o niego postarać?

Marek Szydełko
14.09.2021

Wikipedia jest jedną z najczęściej odwiedzanych stron internetowych na świecie. W Polsce każdego dnia korzystają z niej miliony osób, szukając tam informacji na różne tematy, pomocy naukowych czy potrzebnych faktów. Co ciekawe, Wikipedia stanowi również źródło wiedzy o przedsiębiorstwach, choć o umieszczenie wpisu na swój temat wciąż stara się stosunkowo niewiele firm. Zyskanie aprobaty redaktorów Wikipedii nie jest takie proste, ale zdecydowanie warto spróbować. Dlaczego? Poznaj korzyści wynikające z dodania wpisu o firmie do Wikipedii.

Prestiż

Nie da się ukryć, że umieszczenie choćby wzmianki o firmie w Wikipedii natychmiast podnosi prestiż przedsiębiorstwa. W końcu Wikipedia jest powszechnie uważana za wiarygodne źródło informacji. Swoje wpisy mają w niej największe marki na świecie i w Polsce, dlatego dołączając do nich możesz mieć pewność, że klienci będą postrzegać Twoją firmę przez pryzmat profesjonalizmu i mieć wysokie oczekiwania względem jakości. Przekłada się to również na wzrost zaufania do marki przedsiębiorstwa.

Bardzo wartościowy link

Link do strony przedsiębiorstwa najczęściej dodaje się w przypisach, ale to w zupełności wystarczy, aby zyskać dopalacz do kampanii SEO. Taki link ma ogromną moc, ponieważ Wikipedia jest uznawana przez roboty Google za stronę wyjątkowo wartościową i zaufaną. Stąd nawet jeden odnośnik z takiego źródła znaczy więcej niż 100 linków umieszczonych na stronach zapleczowych.

Gwałtowne zwiększenie zasięgu marki

Stronę Wikipedii każdego miesiąca odwiedza około 12 milionów Polaków. Nie musimy więc chyba tłumaczyć, z jak dużymi korzyściami dla firmy wiąże się umieszczenie nawet króciutkiej wzmianki na jej temat właśnie w największej internetowej encyklopedii. Mało tego: po wpisaniu nazwy firmy w wyszukiwarkę z dużym prawdopodobieństwem Google poleci wynik z Wikipedii, co samo w sobie daje dużą przewagę nad konkurencją.

Pamiętaj jednak, że redaktorzy Wikipedii są bardzo wyczuleni na punkcie próby dodawania wpisów o znamionach reklamy. Dlatego z dużym prawdopodobieństwem samodzielnie napisana notka zostanie odrzucona na etapie weryfikacji. Aby zwiększyć swoje szanse na umieszczenie informacji o firmie w Wikipedii warto zlecić stworzenie wpisu agencji marketingowej, która zna zasady redakcyjne i potrafi zastosować je w praktyce, zapewniając encyklopedyczny charakter notatki.

Warto natomiast dodać, że nie wszystkie firmy mogą liczyć na sukces w tym zakresie. Jeśli przedsiębiorstwo istnieje od niedawna i nie ma na swoim koncie jakichś znaczących osiągnięć, a jego pozycja w branży jest słaba, to lepiej będzie poczekać z próbą dodania wpisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.