Najlepsze darmowe narzędzia do testowania prędkości strony internetowej

Marek Szydełko
07.08.2017

To, w jakim czasie ładuje się zawartość Twojej strony internetowej, ma olbrzymi wpływ na jej skuteczność. Nikt nie lubi czekać, a już szczególnie nie lubią tego internauci, którzy są przyzwyczajeni do tego, że wszystko dostają szybko i na już. Jeśli więc Twoja witryna działa w żółwim tempie, koniecznie trzeba coś z tym zrobić. Skąd masz jednak wiedzieć, czy strona działa szybko czy wolno? Od tego są specjalne narzędzia. Wymieniamy najlepsze spośród tych dostępnych za darmo.

PageSpeed Insights

Jest to darmowe narzędzie od Google, z którego warto korzystać choćby dlatego, że sama wyszukiwarka bierze swoje dane pod uwagę przy ocenie jakości strony. Im lepszy wynik witryny w PageSpeed Insights, tym wyższa może być pozycja strony w Google. Pamiętaj, że prędkość ładowania witryny jest jednym z czynników rankingowych.

Po uzyskaniu wyniku narzędzie podpowie, co należy zrobić, aby poprawić rezultat. Wszystko jest bardzo czytelne.

GTmetrix

Zdecydowanie najlepsze i najbardziej zaawansowane narzędzie do analizy prędkości strony. Jest tylko jeden, dość dokuczliwy problem. Otóż GTmetrix jest tak oblegane, że na sprawdzenie swojej witryny trzeba czasami bardzo długo poczekać i po prostu ustawić się w kolejce.

Ważnym atutem jest natomiast to, że narzędzie przyznaje dwie noty. Jedną na podstawie wytycznych Google, a drugą na podstawie wytycznych Yahoo!, co ma znaczenie dla firm promujących się globalnie (Yahoo! to popularna wyszukiwarka chociażby w Stanach Zjednoczonych).

Pingdom Test Tool

Proste i przyjemne w użyciu narzędzie, które standardowo podaje wynik ładowania strony, ale dodatkowo dość obszernie analizuje zawartość witryny. Dzięki temu od razu wiemy, które elementy generują największe obciążenie serwera i cieszą się największą popularnością wśród odwiedzających.

Web Page Performance Test

Ciekawym rozwiązaniem jest tutaj możliwość m.in. sprawdzenia prędkości ładowania strony na poszczególnych przeglądarkach. Dzięki temu nie skupiamy się tylko na osobach korzystających np. tylko z Chrome.

Minusem, podobnie jak w przypadku GTmetrix, jest konieczność ustawienia się w kolejce i czasami dość długiego oczekiwania na przeprowadzenie testu.

Regularnie sprawdzaj prędkość ładowania strony

Jest to bardzo ważne zarówno ze względów wizerunkowych i dbania o komfort użytkowników, jak i spełniania wytycznych Google, które mają bezpośrednie przełożenie na pozycję witryny w wyszukiwarce.

Test prędkości pozwoli Ci ocenić, czy strona działa dostatecznie szybko, a jeśli nie, to otrzymasz konkretne porady, które możesz przekazać webmasterowi czy osobie administrującej stroną. Tym samym Twoja witryna będzie regularnie udoskonalana, a to pozwoli Ci być o krok przed konkurencją.

Jeśli Twoja strona działa wolno, trzeba poszukać przyczyny. Nie skazuj użytkowników na konieczność długiego oczekiwania na załadowanie całej zawartości. Nikt nie ma na to ani czasu, ani ochoty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.