Dlaczego Twoja strona internetowa wolno się ładuje? 5 prawdopodobnych problemów

Andrzej Winnicki
30.11.2015

Jednym z warunków skuteczności firmowej strony www jest jej szybkie działanie, a także błyskawiczne ładowanie. W świecie, gdzie wszyscy się bardzo spieszymy, mało który użytkownik Internetu będzie cierpliwie czekał, aż znaleziona przez niego witryna łaskawie ujawni swoją zawartość. Jeśli więc Twoja strona internetowa wolno się ładuje, narażasz się na utratę potencjalnie ogromnej liczby klientów. Jakie mogą być tego powody? Wymieniamy tych 5 najbardziej prawdopodobnych.

 1. Złe zoptymalizowanie zawartości strony – chodzi głównie o optymalizację obrazków i grafiki. Strona przesiąknięta elementami graficznymi może powodować efekt wolnego ładowania. Błąd leży po stronie wykonawcy, który nie zadbał o odpowiednie zoptymalizowanie obrazków, czyli sformatowanie ich do stopnia, w którym pozostają dobre jakościowo, ale także nie obciążają serwera. Problem jest szczególnie poważny w przypadku użytkowników mobilnych, bo oni tak wolno ładującej się strony na pewno nie odwiedzą w obawie o ubytek transferu.
   
 2. Intro – tego elementu naprawdę nie powinno się już stosować, bo jest on niemal na szczycie listy najbardziej znienawidzonych przez użytkowników „gadżetów” stron internetowych. Jeśli wykonawca namówił Cię do skorzystania z intra, teraz zbierasz tego żniwa. Pozbądź się tego elementu jak najszybciej, bo użytkownicy odwiedzający Twoją stronę chcą od razu móc zapoznać się z jej treścią, a nie oczekiwać, aż załaduje się nikomu niepotrzebny filmik czy strona startowa.
   
 3. Bajery – są to wszelkie kompletnie niepotrzebne skrypty wbudowane w stronę lub aplikacje flashowe. Znacznie obciążają one serwer i decydują o tym, że strona wolno się ładuje – szczególnie w przypadku użytkowników Internetu mobilnego. Może i ruchomy obraz w tle wygląda atrakcyjnie, ale jednak jest wrogiem użyteczności strony. To samo dotyczy efektownych animacji, coraz częściej po prostu blokowanych przez przeglądarki.
   
 4. Kiepski hosting – jeśli Twoja strona www została umieszczona na słabym, niewydajnym serwerze, to nic nie pomoże jej w ruszeniu z kopyta. Wielu właścicieli stron zapomina, jak ważną kwestią jest wybór zaufanego dostawcy hostingu. Słabe, zapchane serwery bardzo wolno zwracają odpowiedź na zapytanie, co powoduje irytująco długi czas otwarcia witryny.
   
 5. Strona nie jest dostosowana do wymagań urządzeń mobilnych – czyli nie jest responsywna. Wówczas będzie bardzo wolno wczytywać się na smartfonach i tabletach, z których w celu przeglądania sieci korzysta kilkanaście milionów Polaków. To duży problem, któremu można zaradzić tylko poprzez zlecenie wykonania wersji responsywnej strony. Wówczas nie tylko zadbamy o potrzeby ogromnej rzeszy potencjalnych klientów, ale również zapracujemy na wdzięczność Google, które szybko ładujące się strony nagradza wyższymi pozycjami w wyszukiwarce.
   

Każdy właściciel strony, szczególnie mającej charakter promocyjny czy sprzedażowy, musi zwrócić uwagę na to, jak szybko się ona ładuje. Warto robić okresowe testy i w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów skontaktować się z wykonawcą lub poszukać pomocy w profesjonalnej agencji zajmującej się tworzeniem stron www.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie