Dni otwarte, czyli nowoczesna forma rekrutacji pracowników

Mariusz Siwko
16.07.2020

8 na 10 polskich pracodawców deklaruje, że ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Wynika to przede wszystkim z niskiej podaży wykwalifikowanych fachowców w zawodach technicznych, ale też zjawiska masowej emigracji zarobkowej. Lukę na rynku częściowo zasypali pracownicy z Ukrainy, jednak to nadal nie zaspokaja potrzeb pracodawców. Dlatego coraz więcej firm decyduje się wypróbować mniej standardowe metody rekrutacji. Jednym z najciekawszych rozwiązań są dni otwarte, czyli specjalna kategoria eventu z bardzo konkretnym celem. Jak się za to zabrać? Dlaczego w ogóle warto o tym pomyśleć?

Na czym to polega?

Dni otwarte w firmie do tej pory były traktowane wyłącznie w kategorii imprezy wizerunkowej. Miała ona na celu zaprezentowanie oferty przedsiębiorstwa oraz pozyskanie kontaktów do potencjalnie zainteresowanych klientów. Chętnie korzystały z tego przede wszystkim firmy deweloperskie, które zapraszały na dni otwarte w związku z zapowiedzią nowej inwestycji czy zakończenia jednego z etapów realizacji.

Obecnie dni otwarte zaczynają być wykorzystywane w formie eventu rekrutacyjnego. Firmy, które mają ogromne problemy ze znalezieniem rąk do pracy, szczególnie na stanowiskach specjalistycznych, wymagających wysokich kwalifikacji, organizują takie imprezy, aby zaprezentować potencjalnym pracownikom ich przyszłe środowisko pracy, pochwalić się atrakcyjnym zapleczem, opowiedzieć o realizowanych projektach, przedstawić zespół i przełożonych.

Czy to działa?

Zorganizowanie dni otwartych oczywiście nie daje gwarancji pozyskania wartościowych pracowników, natomiast istotnie zwiększa na to szansę. Skończyły się czasy, kiedy dla pracowników liczyła się wyłącznie wysokość wynagrodzenia i ewentualnie skala proponowanych bonusów. Obecnie, zwłaszcza dla młodszego pokolenia, ważne są również inne kryteria wyboru pracodawcy, w tym:

  • Jakość narzędzi udostępnianych pracownikowi;
  • Atrakcyjna lokalizacja i siedziba firmy;
  • Przyjazna atmosfera w zespole;
  • Wygodne biuro i zaplecze socjalne;
  • Rodzaj realizowanych projektów;

Wszystko to można zaprezentować właśnie podczas dni otwartych. Niewątpliwą zaletą tej formy rekrutacji jest również to, że daje ona możliwość zgromadzenia w jednym miejscu i w tym samym czasie dużej grupy osób potencjalnie zainteresowanych podjęciem pracy w firmie, co oczywiście przyspiesza cały proces i pozwala wstępnie wyselekcjonować grupę najbardziej wartościowych kandydatów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie