Webinary, czyli specjalna kategoria eventów online. Skąd się wzięła ich popularność?

Andrzej Winnicki
29.10.2020

Eventy online powoli stają się standardem i niemal na pewno w bliskim horyzoncie czasowym będą stanowić poważną konkurencję dla klasycznych wydarzeń stacjonarnych. Najlepiej świadczy o tym ogromny wzrost zainteresowania webinarami, czyli szkoleniami prowadzonymi w Internecie. Choć nadal kojarzymy je z prostymi, półamatorskimi pogadankami transmitowanymi na Facebooku, to sektor webinarowy szybko się profesjonalizuje. Webinary mogą przynosić spore zyski ich organizatorom, ponieważ przyciągają coraz więcej uczestników. Z czego właściwie wzięła się popularność tej kategorii eventów online?

Wygoda dla uczestników

Największą zaletą webinarów jest to, że można w nich brać udział bez wychodzenia z domu czy z biura. W czasach, kiedy jesteśmy bardzo zapracowani i brakuje nam czasu nawet dla siebie i rodziny, taka opcja jest wyjątkowo kusząca. Możliwość podnoszenia własnych kwalifikacji zawodowych online stanowi ogromną przewagę nad szkoleniami stacjonarnymi, a już tym bardziej wyjazdowymi.

Intymność

Nie jest żadną tajemnicą, że mnóstwo osób zainteresowanych szkoleniami nie bierze w nich udziału, bo po prostu się wstydzą, nie przepadają za tłumami, nie chcą nawiązywać nowych znajomości, mają wyraźne deficyty społeczne. Dla nich możliwość uczestniczenia w szkoleniu online, bez wychodzenia z domu, właściwie sam na sam ze szkoleniowcem za pośrednictwem kamerki internetowej, to ogromne udogodnienie.

Bardzo duży zasięg

Webinary docierają do znacznie większej liczby uczestników, niż ma to miejsce w przypadku szkoleń stacjonarnych – z zasady ograniczonych tylko do takiej liczby osób, jaka zmieści się w wynajętej sali. Webinary również mają pewne ograniczenia, zależne od wielkości pokoju wynajętego przez organizatora (czyli przepustowości łącza i serwera), ale i tak mówimy tutaj o kolosalnej różnicy. Atrakcyjny webinar bez problemu może przyciągnąć jednocześnie ponad 1000 osób, co z reguły jest nieosiągalne dla organizatorów szkoleń stacjonarnych.

Korzystna cena

Co prawda darmowe webinary są już gatunkiem na wymarciu, ale te profesjonalne wydarzenia, organizowane przez wysokiej klasy szkoleniowców, nadal są konkurencyjne cenowo w stosunku do eventów stacjonarnych. Wynika to z faktu, iż organizator ponosi niższe koszty stałe – odpada mu między innymi koszt wynajmu sali szkoleniowej. Większość wkładu to jego wiedza, którą może wycenić tak, aby przyciągnąć jak największą liczbę uczestników.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie