Stała opieka nad stroną internetową: dlaczego warto zlecić to wykonawcy witryny?

Antoni Kwapisz
11.03.2021

Z reguły współpraca na linii przedsiębiorca - agencja interaktywna kończy się wraz z oddaniem strony internetowej do użytku. Klient jest zadowolony, strona prezentuje się świetnie, następuje ostateczne rozliczenie i symboliczna wymiana maili pożegnalnych. Czy tak to powinno rzeczywiście wyglądać? Nie do końca. Nie warto urywać współpracy z agencją zaraz po tym, jak witryna znajdzie się w indeksie Google. Dużo lepszym pomysłem będzie zlecenie stałej opieki nad stroną internetową. O co w tym chodzi? Dlaczego warto z tego skorzystać? Sprawdź w naszym poradniku.

Czym jest stała opieka nad stroną internetową?

To usługa, którą może i powinna zaoferować każda profesjonalna agencja interaktywna. Już na etapie przygotowywania wyceny można się spotkać z propozycją objęcia strony opieką administracyjną. Część agencji dodaje tę usługę „gratis” na np. 12 miesięcy, część żąda za to dodatkowej opłaty abonamentowej – przeciętnie jest to koszt kilkuset złotych rocznie.

W ramach tej usługi agencje interaktywne najczęściej gwarantują:

  • Przeprowadzanie aktualizacji systemu CMS oraz wszelkich wtyczek
  • Regularne wykonywanie kopii zapasowej strony
  • Aktualizowanie treści dostarczonych przez klienta
  • Wprowadzanie zmian w strukturze tekstowej (np. usuwanie drobnych literówek, podmienianie nagłówków, opisów produktów etc.)
  • Dostosowywanie strony internetowej do zmieniających się wymagań Google
  • Usuwanie wszelkich awarii
  • Ochronę antywirusową
  • Przywracanie strony po ewentualnym ataku hakerskim

Taki pakiet może zostać dowolnie rozszerzonym, na przykład o stałą optymalizację strony internetowej pod kątem SEO (chodzi tutaj głównie o optymalizację techniczną) czy o prowadzenie bloga firmowego na stronie. W zależności od ceny usługi, w grę może wchodzić również np. modyfikowanie podstron, dodawanie nowych zakładek na życzenie klienta czy przeprowadzany dorocznie redesign wybranych elementów witryny.

Dlaczego warto się na to zdecydować?

Odpowiedź na to pytanie zna każdy, kto czytając wykaz czynności realizowanych w ramach usługi stałej opieki technicznej nad stroną internetową nie do końca wiedział, o co w tym właściwie chodzi. Sprawa jest banalnie prosta: jeśli nie umiesz samodzielnie wykonać wymienionych rzeczy, nie masz pojęcia o administrowaniu witryną i nie wiedziałbyś, co zrobić w sytuacji, gdy np. strona zostanie zaatakowana przez hakerów, to potrzebujesz opieki ze strony wykonawcy witryny.

Wykupienie tej usługi w formie abonamentowej zawsze jest o wiele tańsze, niż zlecanie poszczególnych czynności komuś z zewnątrz. Należy to więc traktować w kategorii czegoś na kształt ubezpieczenia czy przedłużonej gwarancji na stronę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie