Bank zdjęć – jaki wybrać? Darmowy czy płatny?

Piotr Kowalczyk
09.09.2016

Banki zdjęć to podstawowe narzędzie pracy grafików. Gotowe fotografie i kolaże wykorzystuje się do tworzenia autorskich projektów dla klientów, przede wszystkim na potrzeby stron www, reklam outdoorowych i banerów internetowych. Jeśli jakiś grafik twierdzi, że nie zagląda do banków, to... lepiej mu nie wierzyć. W sieci można znaleźć mnóstwo stron zawierających tysiące mniej i bardziej udanych zdjęć. Niektóre udostępniają swoje zasoby za darmo, inne pobierają dość wysokie opłaty. Które rozwiązanie jest lepsze?

Płatne banki zdjęć – jakość za odpowiednią cenę

Każdy szanujący się grafik komputerowy wybiera wyłącznie oferty płatnych banków zdjęć. Z prostego powodu: sprzedawane fotografie i kolaże prezentują określoną, najczęściej wysoką jakość. Są tam umieszczane prace profesjonalistów, zawodowych fotografów i innych grafików. Dlatego w przypadku, gdy klient zlecający opracowanie np. layoutu strony www chce mieć wpływ na wybór grafiki, wykonawca odsyła go do płatnego banku zdjęć.

Kolejną zaletą stron żądających opłaty za dystrybuowane zdjęcia jest to, że fotografie zwykle są wykonane w wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu będą dobrze wyglądać po powiększeniu czy rozciągnięciu, co ma niebagatelne znaczenie w sytuacji projektowania grafiki na potrzeby nośników reklamy.

Wreszcie – prawa autorskie. Profesjonalne banki zdjęć bardzo dbają o to, aby osoba kupująca fotografię miała pełną wiedzę na temat warunków jej wykorzystania. Chroni to wykonawców przed łamaniem praw autorskich, a ich klientów przed nieprzyjemnościami. Zwykle jest tak, że płacąc za zdjęcie czy kolaż, grafik otrzymuje majątkowe prawa autorskie do pracy i może ją dowolnie wykorzystać do stworzenia projektu klienta.

Darmowe stocki? Spore ryzyko

Darmowe banki zdjęć to w praktyce odwrotność tego, co napisaliśmy w poprzednim akapicie. Są oczywiście wyjątki, jednak profesjonalny grafik tworzący projekt komercyjny nie ma czego szukać na takich stronach. Przede wszystkim z uwagi na bardzo niską jakość zamieszczanych tam prac.

W darmowych stockach swoje zdjęcia i kolaże publikują głównie amatorzy – jakość ich twórczości jest więc adekwatna do doświadczenia i talentu. Korzystanie z takich zasobów jest stratą czasu, a często także sporym ryzykiem, ponieważ zdarza się, że zdjęcia nie maja uregulowanej kwestii praw autorskich.

Z jakich stocków warto korzystać?

W Internecie są setki stron oferujących płatny lub darmowy dostęp do zdjęć. Naszym zdaniem warte uwagi są:

  • Fotolia
  • iStockphoto
  • Shutterstock
  • Depositphotos

Oczywiście za zamieszczone tam zdjęcia trzeba zapłacić, jednak ceny są przyzwoite, a jakość (w większości przypadków) naprawdę dobra, co dla grafika musi mieć nadrzędne znaczenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie