Jak podzielić budżet na reklamę? Poznaj grupy klientów

Andrzej Winnicki
14.03.2017

Jeśli przeczytałeś nasz artykuł na temat tworzenia budżetu reklamowego, to pewnie wiesz już, jakie elementy powinny się w nim znaleźć. Pora przejść do kolejnego etapu i tym razem podzielić środki, którymi dysponujesz. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu będziesz mieć pewność, że wydajesz pieniądze w sposób najbardziej efektywny. Jak podzielić budżet na reklamę? Sprawdź, od czego trzeba zacząć.

Podział ze względu na rynek klientów

Reklama kierowana „do wszystkich” z reguły jest bardzo mało skuteczna. W efekcie przedsiębiorca wydaje dużo pieniędzy, ale tylko niewielka część z nich wraca do niego w postaci pozyskanych klientów. Zauważył to Jay Conrad Levinson, który dokonał bardzo praktycznego podziału rynków, w które należy inwestować w toku działań marketingowych.

Uniwersum – duża grupa, ale słabo sprofilowana

Jest to obszerna grupa klientów, którzy mieszkają blisko siedziby firmy i w związku z tym mogą być potencjalnie zainteresowani jej usługami. Część osób wybiera bowiem przedsiębiorców „z sąsiedztwa” dla wygody czy z sentymentu. W tej grupie znajdują się także klienci sklepów internetowych.

Z uwagi na to, że jest to zdecydowanie największy rynek, paradoksalnie przynosi on firmie najmniejsze dochody. Klienci nie są sprofilowani, być może w ogóle nie mają potrzeby zakupu produktu czy usługi, ale część z nich się na to zdecyduje, bo zna firmę lub ma świadomość istnienia marki.

Klienci docelowi

Są to klienci wyodrębnieni z pierwszego rynku, którzy odpowiadają profilowi firmy i mają potrzebę zakupu jej produktów czy usług. Z oczywistych względów te osoby generują większe przychody – regularnie odwiedzają siedzibę firmy, przeglądają jej stronę internetową czy asortyment sklepu.

Klienci idealni

Tutaj chodzi już o bardzo dokładnie sprofilowaną grupę klientów, tzw. klientów idealnych. Ta grupa dzieli się na klientów stałych, którzy kupują w firmie od lat i są do niej przyzwyczajeni oraz na klientów nowych, którzy regularnie kupują produkty oferowane przez firmę i nie są przywiązania do jednej konkretnej marki – łatwo jest więc ich „zwerbować”.

Jak podzielić budżet według grup klientów?

Znając te rynki można dokonać podziału budżetu reklamowego. Optymalnym rozwiązaniem jest przeznaczenie:

  • 10% budżetu na reklamę w grupie uniwersum
  • 30% budżetu na reklamę w pierwszej grupie docelowej
  • 60% budżet na reklamę w drugiej grupie docelowej

Skąd taki podział? Skoro pierwsza grupa przynosi najmniejsze przychody i w dużej mierze dokonuje przypadkowych wyborów, nie ma sensu wydawać dużych pieniędzy na jej przekonywanie. Dla firmy najważniejsze jest utrzymanie stałych klientów, którzy generują regularne przychody i są zdecydowani na zakup – reklama w tej grupie jest najbardziej efektywna, a więc najtańsza.

Rada

Klasycznym przykładem takiego formatu reklamy jest kampania linków sponsorowanych, która umożliwia bardzo dokładne sprecyzowanie reklamy.

Dokonanie prawidłowego podziału budżetu reklamowego pozwala zapanować nad wydatkami, a przede wszystkim daje pewność, że kampania jest odpowiednio sprofilowana. Wpływa to na efektywność promocji. Planując budżet i konkretne działania reklamowe zawsze trzeba mieć na uwadze, czy pozyskanie danego klienta ma uzasadnienie ekonomiczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie