Jak kupić domenę internetową?

Antoni Kwapisz
01.07.2022

Domena internetowa jest bardzo ważnym elementem biznesu, gwarantującym mu obecność w sieci – najważniejszym kanale komunikacji z klientami (więcej o domenach i ich wpływie na działania marketingowe firm czytaj w naszych poradnikach). Najpierw jednak trzeba ją mieć. Potocznie mówi się o kupowaniu domeny, natomiast nie jest to do końca precyzyjne sformułowanie, co za chwilę wyjaśnimy. Dowiedz się, jak kupić domenę krok po kroku.

Dlaczego domeny się nie kupuje?

Domenę internetową można jedynie zarejestrować, dlatego adres www nigdy nie przechodzi na własność konkretnej osoby. Domenę najczęściej rejestruje się na rok (choć można na dłużej) i gdyby dzierżawca np. zapomniał przedłużyć ważność rejestracji, to domena wróci do puli wolnych adresów i będzie mógł ją przejąć ktoś inny.

Dlatego bardzo ważne jest, aby nigdy nie spóźnić się z płatnością za przedłużenie rejestracji domeny, ponieważ mogłyby z tego wyniknąć bardzo poważne konsekwencje (włącznie z koniecznością zmiany adresu, co w przypadku firm działających na rynku od lat i mających już rozpoznawalną markę byłoby niemal katastrofą).

Zapamiętaj:

Domena internetowa nie tyle jest produktem, co usługą świadczoną przez jej rejestratora, który nie tylko zapewnia utrzymanie domeny z przekazaniem pełni praw do niej na rzecz rejestrującego, ale również obsługę techniczną.

Jak zarejestrować domenę? Sprawdź, czy jest wolna

Z pewnością masz już kilka pomysłów na swój adres www – jeśli ma to być domena dla firmy, to prawdopodobnie chcesz, aby znalazła się w niej nazwa budowanej przez Ciebie marki. Jeśli nazwa jest oryginalna, niesztampowa, to raczej nie będzie problemu z zarejestrowaniem zawierającego ją adresu, nawet z rozszerzeniem .pl.

Schody mogą się natomiast zacząć w momencie, gdy próbujesz zarejestrować tzw. domenę generyczną, czyli zawierającą jakieś słowo kluczowe,  np. opony.pl. Taka domena jest zajęta i trzeba będzie poszukać czegoś innego, do czego możesz wykorzystać wyszukiwarki największych rejestratorów domen. Wystarczy, że na stronie rejestratora wpiszesz interesujący Cię adres i od razu otrzymasz informację, czy dana domena jest wolna czy zajęta.

No to jak zarejestrować tę wybraną już domenę?

Jeśli znalazłeś wolną domenę internetową, która spełnia Twoje oczekiwania i ma odpowiednie rozszerzenie (dla biznesów działających tylko w Polsce zawsze będzie to .pl), to nie pozostaje Ci nic innego, jak ją zarejestrować. Możesz to zrobić u dowolnego rejestratora, który ma najkorzystniejszą ofertę – pamiętaj tylko, aby zawsze upewnić się, z kim masz do czynienia, czy jest to wiarygodna firma, która działa na rynku od dłuższego czasu.

Rada

Rejestrację domeny możesz również powierzyć agencji interaktywnej, która odpowiada za stworzenie strony internetowej dla Twojej firmy.

Po opłaceniu domeny zostanie ona zarejestrowana na Twoje dane i wyłącznie Ty będziesz mieć prawo do rozporządzania tym adresem w okresie obowiązywania abonamentu, bo tym de facto jest ta usługa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.