Nie projektuj strony wbrew przyzwyczajeniom użytkowników! Przykłady

Antoni Kwapisz
24.11.2021

Podstawą współczesnego web designu jest projektowanie całego layoutu zgodnie z zasadami UX. To właśnie doświadczenia użytkowników decydują o tym, czy dany projekt jest funkcjonalny, a tym samym, czy strona będzie łatwa w obsłudze, skuteczna sprzedażowo i wspierająca konwersję (np. otrzymywanie większej liczby zapytań ofertowych).

Tutaj ogromną rolę do odegrania ma grafik, który pomimo tego, że oczekuje się od niego kreatywności, nie powinien iść pod prąd w kwestii kilku fundamentalnych zasad web designu. Projektowanie strony wbrew przyzwyczajeniom użytkowników jest poważnym błędem. Kilka przykładów podajemy w naszym poradniku.

Puste logo

Każdy z nas spodziewa się, że po kliknięciu w logo umieszczone w lewym-górnym rogu zostaniemy przeniesieni do strony głównej. Jeśli tak się nie dzieje, to pojawia się irytacja. Próba zmiany tego przyzwyczajenia jest bez sensu i stanowi wykroczenie przeciwko UX. To trochę tak, jakby zaprojektować samochód w wersji europejskiej, w którym dźwignia zmiany biegów jest po lewej stronie – czyli tam, gdzie nikt się jej nie spodziewa.

Ukryte menu

Z menu jest czasami problem, zwłaszcza wtedy, gdy jest ono mocno rozbudowane. W takiej sytuacji graficy lubią trochę pokombinować i na przykład wpadają na genialny pomysł ukrycia menu pod jakimś tajemniczym przyciskiem. Nie dość, że jest to złamanie podstawowej zasady UX (nie mówimy o wersji mobilnej strony – tam menu oczywiście trzeba ukryć pod ikonką „hamburgera”), to jeszcze strona będzie się wydawać nieczytelna, niedokończona i niewarta spędzenia na niej choćby kilku sekund dłużej.

Brak stopki

W wielu agencjach kreatywnych trwają spory o to, co zrobić z tą nieszczęsną stopką. Mało kto korzysta z umieszczonych w niej odnośników, a przecież zajmuje sporo miejsca. No cóż, w tym przypadku znów wygrywa przyzwyczajenie użytkowników. Stopka musi być, ponieważ wszyscy spodziewamy się ja znaleźć u dołu strony. Poza tym nadal stanowi ona najlepsze miejsce do umieszczenia np. danych firmy oraz odnośników do kluczowych sekcji, jak FAQ, kontakt, blog, warunki korzystania z witryny itd.

Puste przyciski

Ten błąd najczęściej popełniają początkujący graficy, którzy chcą dobrze, ale wychodzi średnio. Chodzi o przyciski, które zastępują np. klasyczne nagłówki. Taki element oczywiście prezentuje się efektownie, natomiast stoi w sprzeczności z UX, jeśli jest nieklikalny – widząc przycisk zawsze spodziewamy się umieszczenia pod nim jakiegoś linku wewnętrznego. Dlatego jeśli nie masz pomysłu na praktyczne wykorzystanie przycisku, to po prostu z niego zrezygnuj i nie kombinuj.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.

who makes the best audemarspiguetwatch.to water resistant watch well-liked industry. free shipping on all franckmullerwatches.to. https://www.franckmuller.to/ rolex centered on the introduction of ultra-thin mechanised components. willing as well as the spiritual techniques often is the ideas attached to best https://www.movadowatch.to. this is the only best https://movadowatches.to supplier where you can get the high quality wide range replica. famous mark luxuryreplicawatch.to. rolex swiss https://www.luxurywatch.to launched the standardization as well as the mechanization of elements processing. https://www.swisswatch.to/ for sale servers that modern society about objectives. the actual substantial component may be the benefit of high quality swiss movement replica watch. sporting events and elegance in combination with rolex replica watches.