Zaprojektowanie layoutu strony www to wyższa szkoła jazdy i spore wyzwanie dla każdego grafika. Wraz z budżetem rosną oczekiwania klienta, a tym samym odpowiedzialność projektanta. Strona internetowa jest w końcu kluczowym elementem wizerunkowym każdej marki. Projektując layout trzeba się więc kierować nie tylko wyczuciem, ale przede wszystkim naczelnymi zasadami, dzięki którym można uniknąć przykrych błędów. Jakie to zasady? Wymieniamy 5 najważniejszych, ale często bagatelizowanych przez grafików.
1. Prostota! - współczesne strony internetowe zbyt często są rozdmuchane do granic zdrowego rozsądku. Wchodząc na taką witrynę klient dostaje zawrotów głowy, a jeśli jest to dla niego nieprzyjemne doświadczenie, to na 100% będzie go unikać i po prostu wyjdzie. Prosta, treściwa strona www z bardzo przejrzystym layoutem sprawdza się najlepiej, ponieważ przekazuje informacje według jakiegoś porządku i w atrakcyjnej formie. Zastanów się, dlaczego tak wiele osób uwielbia skandynawski styl wykańczania wnętrz? Właśnie z powodu prostoty i praktyczności.
2. Nie dodawaj, ale odejmuj – jest taka stara zasada projektowania stron www, która mówi, że projekt nie jest skończony wtedy, gdy nie można już do niego niczego dodać, ale dopiero wtedy, gdy nie można już z niego nic usunąć. Doświadczenie pokazuje, że ta maksyma się sprawdza.
3. Grafika nie jest ważniejsza od treści – ale treść nie jest też ważniejsza od grafiki. Oba elementy muszą ze sobą korelować. Rewelacyjny top strony będzie tylko fajnym zdjęciem, jeśli nie uzupełni się go sugestywnym hasłem. Owo hasło bez dobrej grafiki pozostanie natomiast tylko ciągiem znaków. Dlatego grafik musi ściśle współpracować z copywriterem tworzącym treść na stronę. Jeśli taka współpraca nie jest z jakiegoś powodu możliwa, lepiej zacząć od tekstów i do nich dostosować elementy graficzne – zajmuje to mniej czasu niż późniejsze wprowadzanie poprawek.
4. Sięgaj po sprawdzone rozwiązania – nie chodzi wcale o tworzenie wtórnych projektów, ale takich, które będą skutecznie prezentować ofertę klienta i zachęcą użytkowników do pozostania na stronie. Jak mawiał klasyk: ludzie lubią melodie, które znają. Warto o tym pamiętać projektując layout strony i nie udziwniać go na siłę. Skoro od lat korzystamy z systemu zakładek w menu – zostaw zakładki w menu. Skoro użytkownicy są przyzwyczajeni do tego, że po kliknięciu w logo przejdą na stronę główną – zrób klikalne logo. Czasami naprawdę nie ma sensu wymyślać prochu na nowo – dużo lepszym pomysłem jest wyróżnienie strony poprzez eleganckie, ciekawe efekty graficzne, a nie burzenie koncepcji użyteczności.
5. Klasyczne błędy przeciwko funkcjonalności – funkcjonalność i prawidłowe nawigowanie ma kolosalne znaczenie dla skuteczności strony www. Dla przeciętnego użytkownika nie ma znaczenia, że strona ma rewelacyjny layout, skoro nie może na niej niczego znaleźć czy wysłać za jej pośrednictwem szybkiego zapytania. Takim bardzo klasycznym błędem popełnianym podczas projektowania elementów strony jest niewłaściwy dobór kroju i koloru czcionki do tła. W efekcie strona jest nieczytelna, chaotyczna, a tym samym jest niefunkcjonalna.
Projektując layout strony www można popełnić wiele błędów i nie ma w tym nic dziwnego. Ważne jednak, aby wyeliminować pomyłki mogące istotnie obniżyć efekt wizerunkowy czy tym bardziej sprzedażowy witryny.