Dlaczego strona firmy spadła w wynikach wyszukiwania Google?

Mateusz Nowak
19.11.2021

Spadek w wynikach wyszukiwania nie jest niczym niezwykłym. Nawet w czasie trwającej kampanii SEO takie sytuacje mogą się zdarzać i to dość często. W końcu Twoja konkurencja nie śpi i także inwestuje w pozycjonowanie organiczne. Niepokojące jest natomiast to, gdy strona firmy spadła w Google o wiele pozycji w dość krótkim czasie pomimo dalszego prowadzenia działań pozycjonujących. Co mogło tutaj pójść nie tak? Sprawdź najbardziej prawdopodobne przyczyny.

Zamieszanie z linkami wewnętrznymi

Podstawą optymalizacji SEO jest uporządkowanie struktury linków wewnętrznych na stronie. Jeśli witryna nagle mocno spadła w SERP-ach, to warto zacząć od sprawdzenia, czy przypadkiem w ostatnim czasie ktoś przy tej strukturze nie majstrował. Zdarza się, że np. właściciel strony chcąc dobrze podkopuje kampanię SEO, ponieważ nie informując o tym agencji marketingowej zmienia nazwy poszczególnych kategorii czy podstron.

Efekt jest taki, że pozycjonowane strony i podstrony przestają być widoczne dla robotów wyszukiwarki, dlatego nie będą wyświetlane w Google.

Zmiana domeny

Problem gwałtownego spadku pozycji strony w Google często obserwują właściciele witryn, którzy zdecydowali się zmienić nazwy wypozycjonowanych już domen. Przykładowo: do tej pory firma prowadziła blog na stronie, jednak w pewnym momencie zapadła decyzja o przeniesieniu go pod zupełnie inną domenę zewnętrzną. Jeśli nie zostało wykonane przekierowanie 301 z bloga na stronie, to witryna główna na tym ucierpi.

Mało tego: Google może stwierdzić zduplikowanie treści (duplicate content) i nałożyć karę na jedną ze stron, pogarszając jej pozycję w wyszukiwarce czy nawet usuwając ją z wyników wyszukiwania. Dlatego zawsze, gdy zmieniamy domenę i przenosimy na nią treści z obecnej strony, to niezbędne jest zastosowanie przekierowania 301.

Skopiowanie treści z innych stron

Duplicate content nie zawsze wynika z błędu technicznego, ale czasami jest efektem działania z premedytacją. Dobrym przykładem może być tutaj sklep internetowy, którego właściciel na początku mocno inwestował w unikalne opisy produktów, dobrze zoptymalizowane pod SEO, natomiast po osiągnięciu wysokiej pozycji w wyszukiwarce spoczął na laurach i wybrał drogę na skróty – zaczął po prostu kopiować opisy kolejnych produktów ze stron konkurencji.

Google prędzej czy później stwierdzi duplicate content, co skończy się właśnie drastycznym spadkiem pozycji strony sklepu w wyszukiwarce. 

Niska jakość publikowanej treści

To również dość częsty przypadek, kiedy właściciele stron zmęczeni finansowo inwestowaniem w SEO i content marketing zabierają się za tworzenie treści we własnym zakresie. Zaczyna się wtedy amatorskie upychanie słów kluczowych na siłę, pisanie artykułów wyłącznie pod SEO, a nawet kradzież treści po delikatnym liftingu.

Pamiętaj, że algorytm Google coraz lepiej radzi sobie z oceną jakości tekstu i kładzie największy nacisk na to, aby wszelkie teksty były napisane poprawnie, miały wartość merytoryczną i odpowiadały na potrzeby użytkowników. Słaba treść, sztucznie nasycona słowami kluczowymi, w krótkim czasie osłabi pozycję strony w wyszukiwarce.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.

who makes the best audemarspiguetwatch.to water resistant watch well-liked industry. free shipping on all franckmullerwatches.to. https://www.franckmuller.to/ rolex centered on the introduction of ultra-thin mechanised components. willing as well as the spiritual techniques often is the ideas attached to best https://www.movadowatch.to. this is the only best https://movadowatches.to supplier where you can get the high quality wide range replica. famous mark luxuryreplicawatch.to. rolex swiss https://www.luxurywatch.to launched the standardization as well as the mechanization of elements processing. https://www.swisswatch.to/ for sale servers that modern society about objectives. the actual substantial component may be the benefit of high quality swiss movement replica watch. sporting events and elegance in combination with rolex replica watches.