Niedoceniany czynnik rankingowy, czyli bezpieczeństwo strony internetowej

Jerzy Biernacki
04.06.2020

Każda kampania SEO w głównej mierze skupia się na słowach kluczowych, linkowaniu oraz wartościowej treści opublikowanej na stronie. Warto natomiast wiedzieć, że roboty Google przy ocenie jakości witryny biorą pod uwagę także mnóstwo innych czynników, jak chociażby czas ładowania się strony czy bezpieczeństwo odwiedzających ją osób. Szczególnie ten drugi aspekt jest nagminnie bagatelizowany, a okazuje się, że witryna, którą Google uzna za niebezpieczną, nie ma praktycznie żadnych szans na spektakularny sukces w indeksie. Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo strony internetowej, by w ten sposób zwiększyć efektywność kampanii SEO?

Stała administracja nad stroną

Należy ją powierzyć twórcy strony internetowej, który zobowiąże się do bieżącego nadzoru nad witryną. W każdym oprogramowaniu, a jest nim również witryna, mogą pojawić się różnego rodzaju błędy, w tym luki w zabezpieczeniach. Internetowi przestępcy bezlitośnie to wykorzystują. Jeśli ktoś przejmie kontrolę nad Twoją stroną www i np. umieści na niej niebezpieczny content, Google może to odnotować, na czym bardzo ucierpi reputacja domeny.

Mocne hasła dostępowe

To podstawa, ale wielu właścicieli stron internetowych w ogóle o tym nie myśli. Dostęp do strony internetowej (CMS-a) oraz serwera musi być zabezpieczony bardzo mocnymi hasłami, które udostępniamy wyłącznie pracownikom odpowiedzialnym za administrowanie zawartością witryny.

HTTPS

Google już dawno zapowiedziało, że strony internetowe bez certyfikatu SSL będą oznaczane, jako potencjalnie niebezpieczne. Nietrudno się domyślić, jaką decyzję podejmie użytkownik, który otrzyma ostrzeżenie przed wejściem na niezabezpieczoną witrynę. Koniecznie zatem trzeba jak najszybciej zainwestować w HTTPS i poprawną konfigurację tego protokołu na stronie.

Aktualizacja CMS-a

Każdy system zarządzania treścią, czyli właśnie CMS, wymaga regularnej aktualizacji. Nie ważne, czy jest to WordPress, Joomla czy jakiś autorski CMS – w momencie, gdy pojawia się komunikat o dostępności nowej wersji oprogramowania, należy ją jak najszybciej pobrać. Aktualizacje w głównej mierze służą usuwaniu luk w zabezpieczeniach.

Porządny hosting

Porządny, czyli przede wszystkim stabilny. Jeśli strona jest regularnie niedostępna z powodu awarii serwera, wolno się ładuje i występują inne problemy z jej działaniem, to roboty Google w końcu uznają ją za potencjalnie niebezpieczną, co fatalnie odbije się na jej widoczności w wyszukiwarce.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie