Co może dać Twojej firmie tworzenie tekstów poradnikowych?

Mateusz Nowak
29.12.2017

Poradniki to najbardziej poszukiwane treści w Internecie. Kto z nas nie wpisał choć raz w wyszukiwarkę frazy, typu: „jak wywabić plamę z dywanu” czy „jaką karmę dla kota kupić”? No właśnie. Skoro jest popyt, musi istnieć podaż. Tworzeniem tekstów poradnikowych zajmują się przede wszystkim copywriterzy i content writerzy, zatrudniani przez portale internetowe oraz marki. Zapytasz: co moja firma może z tego mieć? W tym artykule (nomen-omen też poradnikowym) wymieniamy najważniejsze korzyści płynące z inwestowania w tego typu teksty.

Zwiększenie ruchu na stronie

Wartościowy content, a za taki bezapelacyjnie uchodzą merytoryczne poradniki, należy do najczęściej wyszukiwanych treści w Google. Jeśli na Twojej stronie znajdą się artykuły poradnikowe wysokiej jakości, to możesz mieć pewność, że osoby zainteresowane Twoją branżą (w tym klienci) prędzej czy później zostaną odesłani na witrynę firmową bezpośrednio z wyszukiwarki.

To przełoży się na wzrost ruchu – bardzo wartościowego, nazywanego organicznym. Chodzi o użytkowników, którzy świadomie omijają linki płatne, aby dotrzeć do jak najbardziej atrakcyjnej treści. Tym samym pozyskujesz ruch praktycznie za darmo. Nie musisz płacić Google za wyświetlanie linków do Twojej strony i kliknięcia, bo użytkownicy sami znajdą Cię w wynikach wyszukiwania.

Wzrost zaufania do marki

Dobry artykuł poradnikowy potrafi powiedzieć o firmie więcej, niż nawet najlepiej napisane teksty marketingowe. Jeśli Twój potencjalny klient przeczyta świetny poradnik i zdobędzie dzięki temu potrzebną mu wiedzę, to o wiele przychylniej spojrzy na autora, czyli Twoją firmę. Uzna ją za godną zaufania i polecenia innym, bo przekona się, że stoi za nią merytoryczna wiedza, a nie sztuczki promocyjne.

Wiele firm staje przed problemem pokonania muru, jaki dzieli je od klientów. Ten mur jest zbudowany z niechęci, ostrożności, braku wiedzy na temat marki i jej kompetencji. Skruszenie ściany jest możliwe wyłącznie poprzez przekonanie klientów, że firmie warto zaufać. Nie zrobi tego zwykła reklama. W dzisiejszych czasach przedsiębiorcy powinni być świadomi, że najpierw muszą coś dać od siebie, aby później otrzymać pozytywną informację zwrotną od klientów.

SEO

Treści poradnikowe dają potężnego kopa działaniom SEO. To one najskuteczniej ściągają ruch na stronę i cieszą się największym uznaniem algorytmu. Google dąży do tego, by użytkownicy w pierwszej kolejności mieli dostęp do wartościowych treści, dlatego wyraźnie promuje strony zawierające poradniki i merytoryczne artykuły.

Poradnik jest również rewelacyjnym sposobem na pozyskanie linków zewnętrznych. Jeśli treść będzie bardzo dobra i atrakcyjna dla czytelników, to zaczną ją sobie przekazywać, chociażby za pośrednictwem mediów społecznościowych. Tym samym do Twojej strony www będzie prowadzić coraz więcej mocnych linków zewnętrznych, a to fundament pozycjonowania witryny i warunek osiągnięcia przez nią czołowej lokaty w rankingu.

Podsumowując: tworzenie treści poradnikowych i publikowanie ich na stronie firmowej jest bardzo korzystne dla rozwoju marki, przede wszystkim wzrostu jej świadomości i budowania jej zaufanego wizerunku. Częstotliwość publikacji zależy oczywiście od tego, ile masz czasu lub ile pieniędzy możesz zainwestować w zlecenie tych działań agencji content marketingowej. Pamiętaj jednak, że obok jakości i atrakcyjności językowej, ważna jest także regularność.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie